Trench, quiltat och marint
Vårens jacknyheter har börjat anlända! Den klassiska trenchen finns nu i flera utföranden, liksom tunnare quiltade jackor som redan nu fungerar perfekt som ett värmande lager under ullkappan. Så chict, helt i linje med fransyskornas älskade lager på lager-stil. När vårsolen börjar värma mer, är det bara att hänga undan ullkappan och låta den quiltade jackan ta huvudrollen.
Det blå fortsätter att dominera bland nyheterna. Från norska Claire Woman har vi fått in underbara viskosblusar och klänningar i både marinblått och härligt mellanblå toner. De är verkligen mästare på att skapa feminina basplagg med en twist. Tänk puffärmar, näpna kragar, vackra mönster och material som känns lika sköna som de ser ut. Det här är faktiskt tredje säsongen vi arbetar med deras kollektioner, och de har snabbt blivit en favorit!
Vi har också fått förstärkning på personalsidan! Besöker du oss på Odenplan finns chansen att du träffar Nadia och Malin (ja, nu har vi två Malin?). Så roligt att ha dem med i gänget! ❤️
/ Hälsar Anna på kontoret
Butikens öppettider
Vardagar: 10.30-18.00
Lördag: 11.00-15.00